Thông tin đặt hàng Rơ le RY4S-UDC110-120 IDEC
Bảng thông số kỹ thuật Rơ le RY4S-UDC110-120 IDEC
| Contact Type | Standard Contact | Bifurcated Contact | |
| DPDT | 4PDT | DPDT | |
| Contact Material | Gold-plated silver | Silver-paradium alloy | |
| Contact Resistance ∗1 | 50 mΩ maximum | 100 mΩ minimum | |
| Minimum Applicable Load | 24V DC, 5 mA; 5V DC, 10 mA (reference value) | 1V DC, 100 µA (reference value) | |
| Operate Time ∗2 | 20 ms maximum | ||
| Release Time ∗2 | 20 ms maximum | ||
| Power Consumption (approx.) |
AC: 1.1 VA (50 Hz), 1 VA (60 Hz) DC: 0.8W | AC: 1.4 VA (50 Hz), 1.2 VA (60 Hz) DC: 0.9W | AC: 1.1 VA (50 Hz), 1 VA (60 Hz) DC: 0.8W |
| Insulation Resistance | 100 MΩ minimum (500V DC megger) | ||
| Dielectric Strength | Between live and dead parts: 1500V AC, 1 minute ∗3 Between contact and coil: 1500V AC, 1 minute Between contacts of different poles: 1500V AC, 1 minute Between contacts of the same pole: 1000V AC, 1 minute |
Between live and dead parts: 2000V AC, 1 minute Between contact and coil: 2000V AC, 1 minute Between contacts of different poles: 2000V AC, 1 minute Between contacts of the same pole: 1000V AC, 1 minute |
Between live and dead parts: 1500V AC, 1 minute ∗3 Between contact and coil: 1500V AC, 1 minute Between contacts of different poles: 1500V AC, 1 minute Between contacts of the same pole: 1000V AC, 1 minute |
| Vibration Resistance | Damage limits: 10 to 55 Hz, amplitude 0.5 mm Operating extremes: 10 to 55 Hz, amplitude 0.5 mm |
| Shock Resistance | Damage limits: 1000 m/s2 Operating extremes: 100 m/s2 (DPDT), 200 m/s2 (4PDT) |
Electrical Life |
200,000 operations (220V AC, 3A) | 100,000 operations (220V AC, 5A) 200,000 operations (220V AC, 3A) |
200,000 operations (110V AC, 1A) |
| Mechanical Life | 50,000,000 operations | ||
| Operating Humidity | 45 to 85% RH (no condensation) | ||
| Weight (approx.) | 23g | 34g | 23g |
Note: Above values are initial values.
∗1: Measured using 5V DC, 1A voltage drop method
∗2: Measured at the rated voltage (at 20°C), excluding contact bouncing
Release time of relays with diode: 40 ms maximum
∗3: Relays with indicator or diode: 1000V AC, 1 minute
∗4: For use under different temperature conditions, refer to Continuous Load
Current vs. Operating Temperature Curve.
The operating temperature range of relays with indicator or diode is –25 to +40°C.
∗5: When the total current of 4 contacts is less than 15A, the operating tem- perature range is –25 to +70°C.